Londra Gezi Rehberi

İngiltere’nin başkenti Londra, kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile en önemli metropollerden biri. Her yıl milyonlarca turistin seyahat ettiği Londra, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerindendir.

Şehirde yüzlerce müze, restoran, sinema, tiyatro ve daha birçok kültürel etkinlik misafirlerini bekliyor. Tarihi yerlerin ve modern yapıların bir arada bulunduğu şehirde gezilecek yerleri sizler için hazırladık.

Big Ben Saat Kulesi

Londra’nın en popüler yapılarından biri olan Big Ben, Westminster Sarayı’nın yanındaki dünyaca ünlü saat kulesidir. Tam 161 yıllık tarihi olan saat ve çan, ilk kez 1859 yılında çalınmış. Her yıl birçok turiste ev sahipliği saat kulesi, İngiltere’nin en ünlü yapılarından birini oluşturuyor.

Westminster Sarayı / Parlamento Binası

Westminster Sarayı, ihtişamlı yapısıyla İngiliz Parlamentosuna ev sahipliği yapıyor. Thames Nehri boyunca uzanan görkemli binanın köşesinde ise Londra’nın en meşhur simgesi olan Big Ben Saat Kulesi yer alıyor. Yaklaşık bin yüz odadan oluşan bina, 1870 yılından itibaren ayakta kalmayı başararak her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

Tower Bridge / Kule Köprüsü

Şehrin simgelerinden biri olan Tower Bridge, Doğu ve Batı Londra’yı birbirine bağlıyor. Londra Kulesi’ne yakınlığından dolayı Kule Köprüsü olarak adlandırılan yapının her iki tarafında da muhteşem kuleler bulunuyor. Victoria tarzı Gotik mimarı tasarıma sahip kule, şehrin en sık ziyaret edilen yerlerinden biri.

London Eye

2000 yılından itibaren ziyaretçilere kapısını açan London Eye, milyonlarca turistin ilgisini çekmeyi başaran teknolojik bir başyapıt. Büyük çark, içinde bulunan 32 kapsül ile muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.

Hyde Park

Londra’nın en meşhur parkı olan Hyde Park’ta gölde yüzme, botla gezinti, bisiklet turları, paten gibi pek çok etkinlik yapılabiliyor. Kendine özgü güzelliğinin yanında, birçok turistik bölgesi de bulunuyor. Çeşitli yaz konserleri de yapılan parkta, herkesin damak zevkine uyacak restoranlarda enfes yemekler yemek mümkün.

Notthing Hill

Rengarenk sıralı evleriyle, fotoğraf çekmeyi sevenlerin en gözde yerlerinden biri olan Notthing Hill; her Cumartesi kurulan sokak pazarıyla ve ikinci el dükkanlarıyla, Londra’nın en güzel bölgelerinden biri. Belirli dönemlerde yapılan karnavallarla da dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlıyor.