İngiliz Kültürünün Vazgeçilmezi

İngiltere ve çay denince akla hemen “5 çayı” gelir. İngiltere Kraliçesi’nin kadın davetlerinde servis edilen çaylar, sosyetik hayatın bir parçası olan meşhur seremoniyi oluşturur.

İngiliz çay seremonisine ait bu ritüelin bazı kuralları da bulunur:

– Şık kıyafetler, uzun ipek eldivenler ve şapkalar giyerek katılan kadınlar, çayın tadını yumuşatmak için süt ekler.

– Çay fincanını düzgün ve kibar bir şekilde tutmak gerekir.

– Çaylar; porselen ve gümüş takımlar eşliğinde sandviç, muffin, kek, reçel, crumpet, çörek gibi yiyeceklerle servis edilir.

– Misafirler eğer ikram edilen atıştırmaları bitirmezse bir sonraki davete çağrılmaz.

– Çay servis eden kişinin ise dikkatli olması gerektiği gibi sohbeti bölmemesi de gerekir.

Günümüzde ise eskisi kadar görülmese de ikindi vakitlerinde hafif atıştırmalıklarla devam etmektedir. Evin en huzurlu bölümünde yapıldığı gibi özel davetlerde ya da lüks oteller ve cafelerde bu seremonilerle karşılaşılmaktadır.

İngiltere’den tüm dünyaya yayılan çay davetleri; yaprağıyla, rengiyle kokusuyla bizim ülkemizde de önemli bir kültürel unsuru oluşturur. Kokusuyla insanın içini ısıtan, yazın harareti aldığına inanılan, hoş sohbetlere eşlik eden çay milyonlarca kişi için vazgeçilmez bir lezzettir.

Günün her saatinde demlenen çaylar için English Home fincanları sunumlarınızda vazgeçilmeziniz olacak. Rengarenk ve farklı desenlerdeki porselen çay fincanları ve cam çay bardakları ile istediğiniz tarzda sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Sevdiklerinizle birlikte içeceğiniz çaylarınızı daha da lezzetli yapmanın ilk adımı olan demlik seçiminde, English Home’un çaydanlıkları tam size göre. Emaye, porselen ve cam çeşitleri sizleri bekliyor.

Birbirinden güzel yepyeni tepsilerimizle sunumlarınıza şıklık katarak tamamlayabilirsiniz. Farklı boy ve desenleri bulunan tepsilerimizin melamin, ahşap, aynalı gibi çeşitlerini keşfetmeniz için mağazalarımıza ve www.englishhome.com sitemize bekliyoruz.