Geleneksel İngiliz Mutfağı

İngiltere, kozmopolit bir ülke olması sebebiyle pek çok sıra dışı lezzete sahip. Türk, Fransız, İtalyan, Çin ve daha birçok mutfağı barındırmasıyla dünya mutfağı olma özelliği taşıyor. Farklı yemek kültürlerini bir arada bulunduran İngilizlerin yeme içme alışkanlıklarını ve geleneksel İngiliz mutfağı konularını sizler için derledik.

İngiliz yemekleri denildiğinde akla ilk gelen Fish & Chips oluyor. Kendi mutfaklarını başarıyla temsil eden bu yemek; morina balığından yapılıp, dışı çıtır içi yumuşacık olarak pişirilip servis ediliyor. Ülkenin en sevilen ve satılan bu yemeğini her restoran ya da cafede bulmak mümkün. Tercihe göre sosis, bezelye ve tatlı fasulyeyle servis edilirken bazı yerlerde sadece sosla sunuluyor. 

Türkiye’de patatesin en sevilen formlarından biri olan kumpir, İngiltere menüsüne Jacket Potatoes olarak girmiş durumda. Bizim kültürümüzde olduğu gibi çeşitli salata ve meze koymak yerine fırınlanmış tereyağlı patatesi fasulye/cheddar, ton balığı/cheddar ya da kıyma/cheddar gibi ikililerle tamamlıyorlar.

İngiliz mutfağının geleneksel yemeği olan Sunday Roast önemli bir yere sahip. Pazar öğle yemeği esasına dayanan bu yemek, büyük parça halinde fırınlanmış ve ağır ateşte pişirilmiş dana eti veya hindi etinden yapılarak ince dilimler halinde servis ediliyor. Gravy sosuyla sunulan dilim etlere, patates ve buharda pişmiş sebzeler eşlik ediyor.

İngiliz kahvaltı bakımından da oldukça zengin içeriği ile dikkat çekiyor. Tereyağı, çeşitli reçeller, jambon, sahanda yumurta, sosis, pastırma, soslu fasulye, mantar ve domatesten tercih edilen ilk yiyeceklerden oluyor. Kahvaltılarına genel olarak Türk mutfağında olduğu gibi çayın eşlik etmesiyle bizim kültürümüze benzemesi dikkat çekiyor.

Yumurta, un ve sütle hazırlanarak kaselerde ikram edilen Yorkshire Puddings’i özel soslarla servis ediliyor. Tadı ve yapısı itibari ile bizim kültürümüzde akıtmaya benzeyen bu lezzet, Birleşik Krallık’taki en iyi yöresel yemekler arasında sıralanıyor.

İngilizlerin vazgeçilmez tatlısı olan Sticky Toffee Pudding; bol tereyağlı çikolatalı ve hurmalı ıslak kek olarak tanımlanıyor. Üzerine karamel sos döküldükten sonra genellikle vanilyalı dondurma ile servis ediliyor.